Logo
bilgi

Peygamberlerin Özellikleri


Peygamberler insandırlar, fakat çok üstün vasıflara sahip edilmişler ve bütün günahlardan uzak tutulmuşlardır. Peygamberde bulunması gereken temel sıfatlar şunlardır:


1-Sıdk: Doğruluk. Peygamberler asla yalan söylemezler. Yüce Allah kendilerine ne söylemelerini emretmiş ise onu doğru bir şekilde insanlara söylerler.

2-Emânet: Güvenilir olmak. Peygamberler, Allah’ın emanetleri olan vahyi ve ilahî hükümleri en güzel şekilde muhafaza ederler. İnsanların mal, can, namus ve söz emanetlerine hainlik etmezler.

3-Tebliğ: Allah’ın emirlerini hiç eksiltmeden ve değiştirmeden insanlara bildirmek.

4-Fetânet: Akılları tam ve zeki olmak.

Peygamberler, zeka yönüyle insanların en üstünüdürler. Akılları gibi ferasetleri de son derece yüksek seviyededir.

5-İsmet: Günahlardan korunmak. Peygamberler, her işlerinde örnek alınması emredilen temiz, güzel ve yüksek ahlaklı şahsiyetlerdir. Onlardan Yüce Allah’ın razı olmadığı, haram kıldığı bir iş meydana gelmez. Yüce Allah kendilerini özel olarak korur ve destekler.

6-Erkek olmak: Kadınlardan peygamber gönderilmemiştir

Ayrıca peygamberlerin mucize göstermeleri de şarttır.

Mucize, kimsenin benzerini yapamadığı, insan üstü harika işleri Allah’ın izniyle yapmaktır. Ölüleri diriltmek, hayvanlar ile konuşmak, kayadan deve çıkarmak, parmaklarından su akıtmak, Yüce Allah ile konuşup O’ndan emir almak gibi işler mucizedir.

Peygamber Efendimize (s.a.v) pek çok mucize verilmiştir. Onun en büyük mucizesi Yüce Allah’tan aldığı ve bize aktardığı Kur’an-ı Kerim’dir. Yüce peygamberimiz, hiç kimseden okuma-yazma öğrenmediği halde, vahiy yoluyla Allah’tan aldığı ilimle âlim olmuş, Hz. Adem’den kıyamete, cennet ve cehenneme kadar insanlığa bilgi sunmuştur.

Bütün peygamberlere iman etmek ve son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimize uymak her mükellef insan için farzdır.Yrd. Doç. Dilaver SELVİ – Temel İnanç Esasları , 59-62

0 yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederiz. Yorumunuz şuanda inceleme aşamasında 24 saat içerisinde uygun görüldüğü taktirde yayımlanacaktır.

 

Copyright © 2015 Takvimyapraklari.Net

Distributed By My Blogger Themes | Designed by Templateism